Dziś jest: piątek, 21.09.2018, imieniny: Hipolita, Mateusza

Przedszkole

Rekrutacja
Kontakt

Gościmy

Sonda

Patron Drukuj Wyślij znajomemu
Leonid Teliga
Leonid Teliga
Leonid Teliga urodził się 28 maja 1917 roku we Wiaźmie w Rosji. Dzieciństwo i młodość spędził w Grodzisku Mazowieckim. Zafascynowany książkami Slocuma, Zaruskiego, Wagnera i Gerbaulta marzył o dalekich oceanach.

Po zdobyciu matury chciał studiować medycynę, jednak szanse na to były niewielkie, głównie z braku pieniędzy. Odbył zatem służbę wojskową, a po roku wstąpił do szkoły oficerskiej. W 1937 roku ukończył kurs żeglarski w Jastarni. Rok później swój pierwszy oficerski urlop spędził na kutrze z Władysławowa, łowiąc ryby na Bałtyku. Wtedy naprawdę związał się z morzem.

    W czasie kampanii wrześniowej walczył w 44 pułku piechoty. Po wielu perypetiach znalazł się w Azowie nad Donem i został rybakiem. Przy pierwszej nadarzającej się okazji przywdział znów polski mundur, wstępując do armii, tworzonej przez gen. Andersa. Poprzez Bliski Wschód, Indie, Afrykę dotarł do Wielkiej Brytanii, skąd został wysłany na kurs nawigatorów lotniczych do Kanady. Później latał z Anglii, jako strzelec pokładowy  w polskim Dywizjonie 300, na bombardowania Niemiec. Po zakończeniu wojny rozpoczął studia językowe w Cambridge i ekonomię w Londynie.

    W roku 1947 Teliga wrócił do kraju. Pracował jako dziennikarz i urzędnik państwowy, dalekomorski rybak, uczestniczył w pracach komisji ONZ w Korei i Laosie, był korespondentem PAP w Rzymie. Pracował również z młodzieżą, ucząc żeglarstwa na mazurskich obozach.

    Podczas tych lat pracy, stopniowo dojrzewała w nim myśl o rejsie. Nierealna wizja powoli przemieniała się w rzeczywisty plan. Gromadził fundusze, uzyskane z publikacji książek, które tłumaczył w poprzednich latach. W roku 1963 zaciągnął się na trawler WIGRY. Po trzymiesięcznym rejsie na Atlantyku, Teliga rozpoczyna realizację samotnej eskapady.

    W Gdyni, za własne zgromadzone fundusze, według projektu znanego konstruktora Leona Tumiłowicza, zbudowano jacht „Opty”. 12 listopada 1966 roku Izba Morska wpisała jacht do rejestru okrętowego pod numerem ROG 1374.

    25 stycznia 1967 roku Leonid Teliga rozpoczyna swój samotny rejs dookoła świata.

    Wyruszył z Casablanki i podążył na zachód przez Atlantyk, Pacyfik trasą: Wyspy Kanaryjskie, Małe Antyle, Kanał Panamski, Galapagos, Haiti, Bora-Bora, Fidzi, Dakar.        Z portu Suva na Fidżi płynął nieprzerwanie 165 dni, co uznano za rekord. 29 kwietnia 1969 roku w Casablance zakończył podróż swoich marzeń.

    Stał się żeglarzem-legendą, a jego podróż - spełnieniem chłopięcych marzeń o morskich przygodach i symbolem czynów u granic ludzkiej mocy. Nazwano go polskim Odysem.

    Zmarł 21 maja 1970 roku. Żegnały go tłumy warszawiaków. Jakże lubili go żeglarze, młodsi koledzy. Nie było w nim odrobiny zarozumiałości. Skromny, przystępny, skory do przyjaźni, zostawił po sobie najlepsze wspomnienia.

    Zapisał się w annałach polskiego żeglarstwa jako pierwszy Polak, który samotnie opłynął kulę ziemską. Dokonał tego wspaniałego czynu, dając dowód na to, że jeśli się naprawdę czegoś pragnie, jeśli się do tego zawzięcie dąży, laur zwycięzcy musi do nas należeć, sami po niego sięgniemy.

 

Budowa stron INTERNETWAY.pl